+420 318 637 744, +420 603 864 519
Dlouhá 104, Kašperské hory
Čeňkova pila byla vodní pila na řece Vydře, před jejím soutokem s Křemelnou. Nacházela se na pravém břehu v nadmořské výšce 630 m, v katastrálním území Svojše města Rejštejn. Byla postavena pražským obchodníkem se dřevem Čeňkem Bubeníčkem. Jedná se o pilu na vodní pohon, která zpracovávala šumavské dřevo z okolních lesů. Původně byla označována jako Bubeníčkova pila, až později se ujalo označení Čeňkova.
Oficiální stránky: www.cenkovapila.cz
Vydejte se poznat jedno z pěti šumavských jezer ledovcového původu, Prášilské jezero. Jezero leží v nadmořské výšce 1080 m n.m. asi 5 km od Prášil, které bývá výchozím místem pro turisty. Příroda kolem jezera nabízí odpočinek a příjemnou nenáročnou procházku.
Nedaleko Kašperských Hor se nachází ve výšce asi 1005 m nad mořem pozůstatek pravěkého hradiště, po němž se dochovaly zbytky valů. Údajně se jedná o pozůstatky keltského oppida, které bývá považováno za nejvýznamnější keltské kultovní místo na území naší republiky. Svým umístěním, přibližně 980 metrů nadmořské výšky, je Obří hrad nejen nejvýše položené keltské hradiště u nás, ale jde o vůbec nejvýše umístěnou archeologickou památku České republiky.
Na vrchu Sedlo nedaleko obce Albrechtice u Sušice, který býval keltským hradištěm, stojí rozhledna, která je svým půdorysným tvarem inspirována právě keltskými vzory. Z rozhledny je krásný výhled na panorama Šumavy, hrad Kašperk, vrch Svatobor a českou kotlinu.
Rozhledna o výšce 27,75 m je se svými 138 schody přístupná všem zájemcům a nadšencům z řad turistů a milovníků přírody. Vstupné je zdarma.
Oficiální stránky: www.rozhledna-nasedle.cz
Vrch Javorník byl oblíbeným místem spisovatele Karla Klostermanna, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Kamenná rozhledna, postavená roku 1938, poskytuje překrásné výhledy na šumavské hory i do vnitrozemí.
Kamenná rozhledna na Javorníku, pojmenovaná po šumavském spisovateli Karlu Klostermannovi měří 39,6 m a na její vrchol vede 197 schodů. Výstup na vrchol však stojí za to - kruhový rozhled umožňuje spatřit celé pásmo šumavských vrcholků - Pancíř, Poledník, Svatobor, Libín, Boubín, Knížecí Stolec, za jasného počasí lze na jihozápadě dohlédnout i Alpy. Pohledem do vnitrozemí spatříte Písek, Rabí, Temelín i Brdy.
Oficiální stránky: www.javornik.cz
Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.
Přímo uprostřed výběhu v Srní vede 300 m dlouhá lávka ve výšce 4 – 5 metrů nad zemí, opatřená řadou pozorovacích přístřešků. Na lávce ve výběhu jsou také informace o komunikaci mezi vlky.
Oficiální stránky: www.npsumava.cz/navstivte-sumavu/navstevnicka-centra/nc-srni
Kamenná rozhledna leží na mystické hoře Svatobor asi hodinu pěší chůze od Sušice. Ten, kdo vyšplhá po 182 dřevěných schodech nahoru bude odměněn krásným kruhovým výhledem na zříceninu hradu Rabí, Javorník, Boubín, Sušici a Velký Javor.
Kamenná rozhledna stojící západně od města Sušice je vysoká 31,6 m a krytá vyhlídková plošina je ve výšce 28 m.
Oficiální stránky: www.rozhlednasvatobor.cz